Czy w gminie Zielonki można palić drewnem?

Zgodnie z uchwałą antysmogową województwa małopolskiego od 1 lipca 2017 roku nie wolno spalać mułów i flotów węglowych oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Czy można zatem palić drewnem w podkrakowskiej gminie? Można, ale ważne jest aby było sezonowane co najmniej 2 lata i miało poziom wilgotności poniżej 20%. Od 1 stycznia 2023 roku decydujące będzie natomiast, w jakich urządzeniach palimy drewno. W przypadku kominków i pieców od 2023 r. będzie bowiem dopuszczone używanie tylko tych urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Dane dotyczące sprawności cieplnej powinny być zapisane w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań według zapisów uchwały antysmogowej będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltr. Jeżeli nie wiesz, jaką sprawność cieplną ma twój kominek (nie masz instrukcji, a twój kominek ma już np. ponad 10 lat ) możesz zwróć się z zapytaniem do producenta urządzenia.

Co to są wymagania ekoprojektu? Wymagania ekoprojektu zostały przyjęte jednolicie dla całej Unii Europejskiej i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne normy emisji pyłu, tlenku węgla, organicznych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej. Dzięki temu urządzenia grzewcze zmniejszają zużycie paliwa i powodują niewielką emisję zanieczyszczeń. Przy zakupie kotła, pieca lub kominka zawsze upewnij się u sprzedawcy lub producenta, czy urządzenie posiada certyfikat i spełnia wymagania ekoprojektu. Pamiętaj o wyborze kotła z automatycznym podawaniem paliwa bez możliwości stosowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących drewno).

Przypominamy też, że od 1 stycznia 2023 r. nie będzie można używać do ogrzewania pieców bezklasowych, I i II klasy. Taki piec należy jak najszybciej wymienić!

Materiał edukacyjny- pobierz plik