W czasie rzeczywistym wyniki pomiarów jakości powietrza będą umieszczane m.in. na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki (SRGZ). Rozmieszczenie czujników zanieczyszczeń w różnych lokalizacjach pozwoli na przeprowadzenie analizy przestrzennej pyłów PM2.5 oraz zapewni mieszkańcom wiedzę o stanie powietrza w najbliższym otoczeniu. Aktualne dane jakości powietrza zwiększą świadomość mieszkańców oraz dostarczą im informacji kiedy najlepiej jest podejmować aktywność fizyczną na wolnym powietrzu lub pozostać w domu. Przyczyni się też do zwiększenia wiedzy o przemieszczaniu pyłów obecnych w powietrzu. Ponadto w ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia dydaktyczne w szkołach, gdzie przedstawiane będą wyniki i problematyka z zakresu metod pomiarowych jakości powietrza, wzbogacając lekcje fizyki.
Dodatkowo gmina Zielonki, w ramach współpracy ze studentami i firmą Airly Sp. z o.o., rozszerza monitoring powietrza na terenie gminy o kolejne 30 sensorów mierzących jakość powietrza tj.  poziom pyłów PM1, PM2, PM10 oraz badających wilgotność i temperaturę powietrza. Zaplanowana jest również lokalizacja kolejnych pilotażowych sensorów mierzących dodatkowo: poziom dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i poziom ciśnienia akustycznego (hałas) oraz kierunek wiatru i poziom opadów. Na ten cel przeznaczono 30 tys. zł - nagrodę przyznaną gminie Zielonki przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako laureatowi konkursu EkoLider województwa małopolskiego.

Jakość powietrza na naszym terenie można sprawdzić tutaj: http://srgz.zielonki.pl/powietrze-na-wag%C4%99-z%C5%82ota-mapa
Red.

DSC08302
DSC08305
DSC08377
DSC08387
DSC08388
DSC08390

oze4

jakosc powietrza BDB2

 

deklaracja

podmioty odbierajace odpady komunalne LOGO

szambo

edukacja ekologiczna

badzmy razem

baner www monitoring powiatrza

wfosigw3

Statystyki

Odsłon artykułów:
407146