W czasie rzeczywistym wyniki pomiarów jakości powietrza będą umieszczane m.in. na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki (SRGZ). Rozmieszczenie czujników zanieczyszczeń w różnych lokalizacjach pozwoli na przeprowadzenie analizy przestrzennej pyłów PM2.5 oraz zapewni mieszkańcom wiedzę o stanie powietrza w najbliższym otoczeniu. Aktualne dane jakości powietrza zwiększą świadomość mieszkańców oraz dostarczą im informacji kiedy najlepiej jest podejmować aktywność fizyczną na wolnym powietrzu lub pozostać w domu. Przyczyni się też do zwiększenia wiedzy o przemieszczaniu pyłów obecnych w powietrzu. Ponadto w ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia dydaktyczne w szkołach, gdzie przedstawiane będą wyniki i problematyka z zakresu metod pomiarowych jakości powietrza, wzbogacając lekcje fizyki.
Dodatkowo gmina Zielonki, w ramach współpracy ze studentami i firmą Airly Sp. z o.o., rozszerza monitoring powietrza na terenie gminy o kolejne 30 sensorów mierzących jakość powietrza tj.  poziom pyłów PM1, PM2, PM10 oraz badających wilgotność i temperaturę powietrza. Zaplanowana jest również lokalizacja kolejnych pilotażowych sensorów mierzących dodatkowo: poziom dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i poziom ciśnienia akustycznego (hałas) oraz kierunek wiatru i poziom opadów. Na ten cel przeznaczono 30 tys. zł - nagrodę przyznaną gminie Zielonki przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako laureatowi konkursu EkoLider województwa małopolskiego.

Jakość powietrza na naszym terenie można sprawdzić tutaj: http://srgz.zielonki.pl/powietrze-na-wag%C4%99-z%C5%82ota-mapa
Red.

DSC08302
DSC08305
DSC08377
DSC08387
DSC08388
DSC08390

5pojemnikow

oze2

ekointerwencja

ulotka obwarzanek jpg

smieciarka

szambo

badzmy razem

wfosigw3

baner www monitoring powiatrza

Statystyki

Odsłon artykułów:
442083