zielony domekGmina Zielonki prowadzi kontrole palenisk w domach mieszkańców już trzeci sezon grzewczy. W tym sezonie - od listopada 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. - uprawnieni urzędnicy Urzędu Gminy w Zielonkach, w niektórych przypadkach w asyście policji, przeprowadzili 156 kontroli palenisk, w trakcie których pobrano 15 próbek popiołów. Próbki przekazano do badania w certyfikowanym laboratorium. Jeśli badania potwierdzą podejrzenia, gmina Zielonki skieruje do policji wniosek o ukaranie.

W celu poprawy jakości powietrza gmina Zielonki dofinansowuje mieszkańcom wymianę pieców (link). Do końca 2018 roku mieszkańcy gminy Zielonki wymienili 193 piece z dofinansowaniem, podpisali 262 umowy na wymianę pieca. Od 2019 roku gmina Zielonki będzie dofinansowywać też budowę instalacji OZE w domach mieszkańców, w projekcie bierze udział 189 gospodarstw domowych z gminy Zielonki  (link). W celu monitoringu jakości powietrza i informowania mieszkańców o jego stanie na terenie gminy Zielonki w 2016 roku zainstalowano 42 czujniki jakości powietrza, których zakup sfinansowała gmina Zielonki (30 sztuk) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki (12 sztuk), stąd stan powietrza można obserwować on-line (link).

W styczniu 2019 r. przeprowadzono łącznie 104 kontrole (w tym 83 rutynowe i 21 interwencyjne), pobrano 11 próbek popiołów do analizy. Wcześniej, w listopadzie i grudniu 2018 r.,  przeprowadzono łącznie 52 kontrole (14 rutynowych i 38 interwencyjnych), w efekcie kontroli pobrano cztery próbki do badań. W zbadanych już czterech próbkach nie stwierdzono spalania niedozwolonych substancji.  W styczniu liczba kontroli wzrosła, w 11 przypadkach pobrane zostały próbki. TABELA

W 90% przeprowadzonych w tym sezonie grzewczym kontroli na terenie gminy Zielonki stwierdzono palenie dopuszczonym do obrotu węglem w bezklasowych piecach (sprawdzano m.in. dowody zakupu). Powoduje to kopcenie z komina i odpowiada za powstawanie smogu, jednak zgodnie z uchwałą antysmogową na terenie Małopolski można palić węglem w piecach nieposiadających żadnej klasy do końca 2022 roku (link) , zatem właściciela ogrzewającego w ten sposób dom nie można za to ukarać. Od 1 lipca 2017 r. nie można palić natomiast mułów i flotów węglowych – takich paliw nie stwierdzono.  W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości, np. podejrzenia spalania odpadów pobierano próbki popiołów do badania. W pozostałych przypadkach kontrolujący kontynuują działania edukacyjne i informacyjne – przypominają o założeniach ustawy antysmogowej, terminach wymiany pieców, pouczają i zachęcają do wymiany pieca z dofinansowaniem, zostawiając mieszkańcom materiały informacyjne.

Dane dla porównania - w ubiegłym sezonie grzewczym (2017/2018) na terenie gminy Zielonki wykonano łącznie 96 kontroli palenisk, pobrano 7 próbek do badania, w efekcie czego ukarano 4 osoby. W sezonie grzewczym 2018/2019 zaplanowano przeprowadzenie minimum 197 kontroli, zgodnie założeniami Programu ochrony powietrza województwa małopolskiego.

Przypomnijmy, że szacunki wskazywały, że na ok. 7,2 tys. domów na terenie gminy ok. 1 tys. ma piece węglowe. W 2018 r. Gmina Zielonki w ramach realizacji programu ograniczenia niskiej emisji w 2018 r. przeprowadziła inwentaryzację pieców i innych źródeł ciepła w domach mieszkańców, co pozwoli wkrótce poznać dokładną liczbę nieekologicznych palenisk.

OZE BDB

 

oze2

ulotka obwarzanek jpg

podmioty odbierajace odpady komunalne LOGO

szambo

edukacja ekologiczna

badzmy razem

wfosigw3

baner www monitoring powiatrza

Statystyki

Odsłon artykułów:
425452