pomysl na biznesNa odnawialne źródła energii jest coraz większy popyt. Nie tylko ze względu na ekologię, ale również, a czasem może nawet przede wszystkim ze względu na spore oszczędności. Duży popyt jest przede wszystkim na kolektory słoneczne oraz na panele fotowoltaiczne. Wykorzystują one energię prosto ze słońca i zamieniają ją na energię cieplną oraz elektryczną. Oba typy instalacji są dosyć do siebie podobne. Montuje się w formie paneli na dachu lub na posesji. Muszą być one skierowane pod odpowiednim kątem i jak najbardziej na południe. Montując panele słoneczne trzeba zadbać o to, by były one na wolnej przestrzeni i aby nic ich nie zasłaniało. Korony wysokich drzew mogą bowiem mocno obniżać ich sprawność i wydajność. Panele fotowoltaiczne i kolektory to rozwiązania, które przynoszą spore i długoterminowe oszczędności. Nawet, jeśli inwestycja jest w pierwszej fazie dosyć kosztowna, dosyć szybko się zwraca i przynosi realne oszczędności, a w dalszym czasie także zyski.

Czytaj więcej: Pomysł na biznes 2020 – energia odnawialna

krajowy plan na rzecz energiiMinister Aktywów Państwowych 30 grudnia 2019 r. przekazał do Komisji Europejskiej Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, wypełniając tym samym obowiązek nałożony na Polskę przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Dokument został przyjęty przez Komitet do Spraw Europejskich na posiedzeniu 18 grudnia 2019 r.

KPEiK przedstawia założenia i cele oraz polityki i działania na rzecz realizacji 5 wymiarów unii energetycznej:
1.    Bezpieczeństwa energetycznego,
2.    Wewnętrznego rynku energii,
3.    Efektywności energetycznej,
4.    Obniżenia emisyjności,
5.    Badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.

Czytaj więcej: Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 przekazany do KE

100dni mojego praduRedukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni – to efekty kończącego się naboru w programie „Mój Prąd”. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

Łączna zainstalowana moc to 73,5 MW, co pozwala na wygenerowanie z dofinansowanych instalacji PV aż 73,5 GWh/rok zielonej energii, a to z kolei ograniczy roczną redukcję CO2 o 58,8 tys. ton. Taka energia pozwoliłaby też zasilić ponad 40 mln lampek choinkowych. Oznacza to, że w każdym polskim domu światełka na choince mogłyby być zasilane zieloną energią z PV (standardowy łańcuch z 200 lampek LED o mocy 6W, świecący 12 godzin na dobę od połowy grudnia do połowy stycznia). A ekoefektów będzie jeszcze więcej, bo pierwszy nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa do 20 grudnia 2019 r.

Czytaj więcej: 100 dni „Mojego Prądu” i zapowiedź drugiego naboru

Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchówNa zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny oraz Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj więcej: Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów

5pojemnikow

oze2

ekointerwencja

ulotka obwarzanek jpg

smieciarka

szambo

badzmy razem

wfosigw3

baner www monitoring powiatrza

Statystyki

Odsłon artykułów:
466013