Oszczędzanie energii w domu

DSCN0473W punkcie informacyjnym na parkingu przy Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach można było 8 lutego dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o oszczędzaniu energii w gospodarstwie domowym, ale i o tym, jak przy tym poprawiać jakość powietrza. Specjaliści informowali również o odnawialnych źródłach energii – kolektorach słonecznych, pompach ciepła, modułach fotowoltaicznych. To już kolejny taki mobilny punkt informacyjny, który zawitał do gminy – w wakacje był to ekologiczny autobus energetyczny.

W trakcie spotkania można było porozmawiać z przedstawicielami jednej z firm, a także zobaczyć ekologiczny piec, kolektor słoneczny, pompę ciepła i poznać zasady ich działania. Zaprezentowano potencjalne możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Mieszkańcy zainteresowani byli tematem, rozmawiano również o zbieranych przez gminę deklaracjach wstępnego zainteresowania wymianą pieców węglowych. Wraz z mieszkańcami punkt informacyjny odwiedzili również radni gminy Zielonki z prezydium Rady Gminy oraz wójt Bogusław Król.
Zaprezentowano im m.in. pompy ciepła należące do ekologicznych systemów ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej; kolektory słoneczne jako urządzenia służące do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię użyteczną np. do podgrzewania ciepłej wody. Dowiedzieć się można było również m.in. jakie funkcje może spełniać instalacja solarna w polskich warunkach geograficznych: a może ona wspomagać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, wody basenowej czy wspomagać instalacje centralnego ogrzewania np. przy ogrzewaniu podłogowym.
W załączeniu prezentacja dotycząca odnawialnych źródeł energii – pobierz plik

 

DSCN0422
DSCN0428
DSCN0431
DSCN0435
DSCN0439
DSCN0440
DSCN0442
DSCN0454
DSCN0468
DSCN0471