Projekt Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Zielonki

Gmina Zielonki uzyskała dofinansowanie projektu „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Zielonki” w ramach Programu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, 2.5 Wdrażanie Ochrony Powietrza Typ Projektu B. Funkcjonowanie Ekodoradców w gminach.
Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte w ramach projektu działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości.
Celem projektu będzie prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych na poziomie lokalnym, aktywizacja środowisk opiniotwórczych oraz bezpośredni przekaz do mieszkańców; świadczenie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym w uzyskaniu dofinansowania do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej oraz poprzez edukację w zakresie oszczędności energii; pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę powietrza; mobilizacja mieszkańców do korzystania z dostępnych instrumentów finansowych, umożliwiających wymianę nieefektywnych kotłów grzewczych lub przeprowadzenia termomodernizacji budynku; bezpośrednia pomoc doradcza dla mieszkańców w zakresie wymiany źródła c.o. i c.w.u. oraz zakresu modernizacji energetycznej budynku; aktualizacja bazy CEEB na podstawie danych przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków. Projekt będzie obejmował zakup kamery termowizyjnej.
Realizacja zadań projektu będzie stanowić jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno – klimatycznej.
W ramach zadania prowadzony będzie punkt obsługi mieszkańców ds. kompleksowych usług doradczych, zgodnie z celami Działania 2.5 FEM 2021-2027. Celem projektu będzie podniesienie świadomości mieszkańców regionu w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. W ramach projektu wskazywane będą korzyści wynikające z wymiany nieefektywnych kotłów węglowych, takich jak poprawa zdrowia, wygoda, oszczędność oraz promocja gminy i innowacje.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 547 007,80 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 464 956,63 zł