- Kotły na węgiel i drewno
Kocioł grzewczy na pelety/węgiel/drewno musi spełniać normy ekoprojektu i posiadać automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących paliwo). Nie może być wyposażony w ruszt awaryjny.
Do końca kwietnia 2024 roku należało wymienić kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniały norm emisyjnych, czyli kotły pozaklasowe i kotły poniżej 3 klasy.
Do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 z automatycznym podajnikiem bądź zbiornikiem akumulacyjnym w normie PN-EN303-5/2012.
Kotły spełniające wymagania klasy 5 z automatycznym podajnikiem, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.
- Stosowane paliwo
Zabronione jest stosowanie mułów, flotów węglowych i węgla oznaczonego jako „miał”. (jakość węgla można sprawdzić przy zakupie sprawdzając u sprzedawcy świadectwo jakości węgla).
Zabronione jest spalanie drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (drewno przed spaleniem powinno być suszone co najmniej dwa sezony, wilgotność drewna można sprawdzić tzw. wilgotnościomierzem do drewna.)
- Kominki
Od 1 maja 2024 roku można używać kominków (również ogrzewaczy pomieszczeń, pieców kaflowych i popularnych „kóz”) spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%.
Jeśli nie spełniają wymagań muszą zostać wymienione lub wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.
(Informacje dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna, instrukcja kominka lub zaświadczenie/certyfikat od producenta kominka).
Kogo dotyczy uchwała antysmogowa?
Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich na obszarze województwa małopolskiego (poza Krakowem). Dotyczy zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych.
Wsparcie dla mieszkańców – program „Czyste powietrze”
Mieszkańcy zainteresowani złożeniem wniosku w programie „Czyste Powietrze” powinni skontaktować się z ekodoradcą Urzędu Gminy w Zielonkach w celu umówienia spotkania i przygotowania wniosku:
- Grzegorz Pikul – Główny Ekodoradca, mail: grzegorz.pikul@zielonki.pl, tel. +48 12 285 08 50 w. 308
- Zofia Bierca – Ekodoradca, mail: zofia.bierca@zielonki.pl, tel. +48 12 285 08 50 w. 306
Kontrola przestrzegania wprowadzanych ograniczeń
Kontrola przestrzegania wymagań uchwały jest prowadzona przez uprawnione służby:
- straż gminną,
- upoważnionych pracowników urzędu gminy,
- Policję,
- Inspekcję Ochrony Środowiska.
Użytkownik urządzenia grzewczego powinien okazać kontrolerom dokumenty potwierdzające, że piec, kocioł lub kominek, z którego korzysta spełniają wszystkie wymogi określone w uchwale antysmogowej. Takim dokumentem może być np. dokumentacja techniczna, instrukcja użytkowania, wyniki badań, certyfikaty, które potwierdzają spełnienie wymaganych poziomów sprawności i emisji. Brak dokumentów do okazania podczas kontroli oznacza, że instalacja nie spełnia wymagań uchwały.
Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Może zostać również skierowany wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Kara może zostać nałożona ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.