wymiana piecowW piątek 30 sierpnia kończy się okres przyjmowania zgłoszeń na oceny energetyczne budynków na rok 2019 konieczne do wymiany pieców na paliwo stałe na kotły gazowe (więcej o projekcie: link). Wszystkich zainteresowanych wymianą pieców na paliwo stałe na nowe kotły gazowe prosimy o złożenie wniosku w terminie do 30 sierpnia do godz. 12.00 w referacie Gospodarki Komunalnej UG Zielonki, ul. Krakowskie Przedmieście 116 (wypełnioną ankietę można też przesłać mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).  Zgłoszenie zainteresowania w tym terminie umożliwi wykonanie oceny energetycznej jeszcze we wrześniu 2019 r. W załączeniu druk ankiety: pobierz.

nf 30lat nazwa kolor pionRolnicy mogą składać wnioski o dotacje i pożyczki na inwestycje w odnawialne źródła energii w nowym programie Agroenergia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rodzaje przedsięwzięć, które mogą podlegać dofinansowaniu, to inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, a ponadto przedsięwzięcia zakładające zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych oraz mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Z programu Agroenergia będą mogli skorzystać wyłącznie rolnicy indywidualni, rozumiani jako osoby fizyczne będące właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha oraz co najmniej od 5 lat mieszkają w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Budżet programu, przewidziany na lata 2019-25, wynosi 200 mln zł, z czego 80 mln zł zostanie przeznaczone na dotacje, a 120 mln zł na pożyczki. Informacje dotyczące programu na stronie NFOŚiGW: link.

Postępowanie przetargowe na „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego”, polegający na dostarczeniu i montażu 2438 paneli fotowoltaicznych, 815 instalacji solarnych, 295 pomp powietrznych oraz 133 kotłów na pelet  na domach mieszkańców 41 małopolskich gmin, w tym gminy Zielonki zostało unieważnione. Poniżej informacja przekazana przez lidera projektu - gminę Kocmyrzów-Luborzyca.

Więcej informacji

termoaktywni kolorEnergia w domu kojarzona jest głównie z prądem. Drugie skojarzenie przychodzi zimą, gdy dom potrzebuje energii cieplnej. To właśnie sposoby pozyskiwania ciepła dla domu są głównym przedmiotem w dyskusji o jakości powietrza. Myślisz, że gdy ogrzewasz dom gazem to nie należysz do grupy, która może zrobić jeszcze coś dla klimatu? Możesz wiele, bowiem zapasy gazu mają posłużyć także przyszłym pokoleniom. Podobnie jest ze wszystkimi surowcami. Podstawą zrównoważonego korzystania ze środowiska jest nie tylko nie zanieczyszczanie, ale takie korzystanie z jego dóbr, aby przyszłe pokolenia też mogły ich używać.

Czytaj więcej: Energia naszych domów

20190623 143542Co zrobić, żeby codzienne korzystanie ze środowiska nie było oddziaływaniem negatywnym? Myśl globalnie, działaj lokalnie – to hasło znanej kampanii jest i tutaj aktualne. W projekcie „Termoaktywni” Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki przybliży dobre i złe praktyki oddziałujących na środowisko rozwiązań termomodernizacyjnych i jakie są źródła dodatkowej niepotrzebnej emisji szkodliwych substancji do powietrza. Zapraszamy na stoiska edukacyjne podczas gminnych wydarzeń: 24 sierpnia 2019 r. na dożynki gminne w Woli Zachariaszowskiej oraz 8 września 2019 r. do Zielonek na Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Tuż po wakacjach edukatorzy ruszą do szkół.

Czytaj więcej: Termoaktywni – w kierunku natury

oze4

jakosc powietrza BDB2

 

deklaracja

podmioty odbierajace odpady komunalne LOGO

szambo

edukacja ekologiczna

badzmy razem

baner www monitoring powiatrza

wfosigw3

Statystyki

Odsłon artykułów:
407083