Nowe porządki w śmieciach, czyli zmiana zasad odbioru odpadów

Za sprawą znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przyjętej 1 lipca 2011 r. reorganizacji ulegną dotychczasowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmiana ma nastąpić od początku lipca 2013 roku. W myśl nowych rozporządzeń, obowiązek zorganizowania odbioru odpadów z gospodarstw domowych i innych podmiotów, ma przejść na gminy.

Co czeka mieszkańców?
Najpóźniej od 30 czerwca 2013 r. nie będzie już można zawierać indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych – w imieniu mieszkańców, jedną umowę będzie zawierać gmina. Do tego czasu mieszkańcy mogą korzystać z dotychczasowych umów.

Jak będzie funkcjonował nowy system?
Odpady zmieszane i posegregowane odbierze od mieszkańców firma wyłoniona przez gminę w przetargu. Zadaniem gminy będzie sprawować nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem tych odpadów.
Gmina ma za zadanie ustalić stawkę i sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokryje koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz powstania punktów selektywnej zbiórki odpadów. Wysokość stawki ustali uchwałą Rada Gminy.
Ustawa przewiduje, że stawka opłaty za odbiór odpadów może zależeć od: liczby mieszkańców, lub powierzchni lokalu mieszkalnego, lub od ilości zużytej wody, lub być opłatą od gospodarstwa domowego. Obecnie na ukończeniu są analizy mające odpowiedzieć na pytanie, jaki sposób naliczania opłaty będzie dla gminy Zielonki optymalny. Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do złożenia deklaracji zawierającej dane do naliczania opłaty.
Opłata za posegregowane odpady zgodnie z ustawą ma być niższa.
Stąd opracowany zostanie również system bonusów za segregowanie odpadów u źródła, do tej pory bardzo dobrze działające na terenie naszej gminy. Jest to o tyle ważne, że nowa ustawa narzuca gminom program znacznego zwiększenia ilości odzyskiwanych surowców, do których zaliczono także – oprócz papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła – odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady biodegradowalne. Brak osiągnięcia zakładanych poziomów recyklingu skutkowął będzie karnymi opłatami naliczanymi gminie.