1 stycznia 2012 roku weszła w życie ustawa z 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Od tego dnia gmina ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi – czyli system musi ulec zmianie od 1 lipca 2013 roku. Co zmiany te oznaczają dla każdego z mieszkańców?
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY
Po pierwsze, brak konieczności zawierania samodzielnie umów z firmą zajmującą się wywozem odpadów, bo musi zająć się tym gmina.
Po drugie, odbiór wszystkich śmieci za jedną stawkę.
Po trzecie, niższa stawka dla osób segregujących odpady.
OPŁATY
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną określone uchwałą Rady Gminy i będą jednakowe dla wszystkich mieszkańców. W ten sam sposób gmina ustali sposób świadczenia usług w zakresie odbierania i gospodarowania odpadami. Opłata będzie zawierała koszty zbierania, odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania. Jest kilka możliwości ustalenia kryteriów naliczania stawki opłaty – od liczby mieszkańców, od powierzchni nieruchomości, od zużycia wody, od gospodarstwa. W gminie trzeba wybrać jeden z tych sposobów dla terenu całej gminy. Ustawodawca nie dał możliwości ustalenia opłaty od ilości wyprodukowanych odpadów.
WYWÓZ
To gmina w drodze przetargu wybierze przedsiębiorcę, który na jej terenie zajmie się wywozem odpadów. Oznacza to brak indywidualnych umów zawieranych przez poszczególnych mieszkańców. Pojawią się za to deklaracje, które każdy właściciel nieruchomości będzie musiał złożyć do gminy. W deklaracji, na podstawie ustalonego przez Radę Gminy kryterium, właściciel wyliczy swoją opłatę za odpady.